Tabela Fiyatları Nasıl Belirlenir ?

Günümüzde tabela imalatı için kullanılan malzeme yelpazesi gittikçe gelişmiştir.Teknolojinin gelişmesiyle birlikte daha sağlam ve hızlı bir o kadarda standartlara sahip tabela imalat yöntemleri geliştirilmiştir.
Tabela imalatında en çok kullanılan malzemelerin başında alüminyum kompozit panel gelmektedir . Bu malzeme binaların diş cephe kaplamasında kullanıldığı için oldukça çevre şartlarına dayanıklıdır . Tabela imalatında zemin olarak kullanılan tabela malzemelerinin başında gelmektedir.
Dolayısıyla tabela ölçüsüne bağlı olarak en fazla kullanılacak malzeme kompozit panel olmaktadır. Kompozit paneller standart ölçülere sahiptir ve plakalar halinde satılmaktadır.
Kullanılan diğer bir malzemede pleksi panellerdir . Pleksi plastik türevi bir malzemedir . Kutu harf tabela imalatında esnekliği sayesinde harf yapımına ve dekoratif görüntüye sahiptir. Yapılan kutu harflerin led ile aydınlatılması mümkündür.
Aydınlatmada kullanılan üniteler ; led modüller . Fiyatı belirleyen en büyük malzemelerden biriside modül led panellerdir . Aydınlatmada kullanılan bu paneller boyutlarının küçük olması nedeniyle tercih edilmektedir . Ayrıca düşük enerji sarfiyatına sahiptirler .
Demir konstriksiyon ;tüm tabela bileşenlerinin toplanması ve sabitlenmesi amacıyla boyutlara uygun ölçeklerde yapılan çerçeve yada kenar noktalarıdır.
Görüldüğü üzere çeşitli tabela malzemeleri varyasyonları olmakla birlikte temelde kullanılan malzemeler yukaraıda açıklandığı gibidir .Tabela imalatında kullanılan malzemelerin her geçen gün temin etme maliyeti arttığı için işçilik ücreti düşmektedir . Buda sektör çalışanları için dezavantaj oluşturmaktadır .
Dolayısıyla tabela fiyatlarını eskiden olduğu gibi artık işçilik belirlememektedir . Tamaman tabela imalatı için kullanılan malzemelerin cinsi ve kalitesi belirlemektedir.
Çok spesifik bir proje istenmediği sürece tüm tabela imalat firmalarından alacağınız teklifler hemen hemen benzerlik gösterecektir.
Burda dikkat edeceğiniz nokta şudur . Tabela siparişini verdiğiniz firmanın gerekli yeter teknik makine parkuru varmı yokmu . Örneğin kutu harf tabela siparişi verdiyseniz mutlaka CNC Kesim ve Router makinesinin olup olmadığını sorunuz. Cnc Makinesi olmayan firmalar tabela imalatını yapabilmek için dışarıdan yardım almaktadırlar . Buda tabelanızın fiyat aynı kalsa bile malzeme kalitesinde sıkıntılar olabileceği , istediğiniz tarihte teslimatının olmayacağı anlamına gelmektedir. Gözlemlerimiz sonucunda bu makineye sahip olmayan firmaların kutu harf tabela imalatına geçiş süreleri 2 gün ile bir hafta arası gecikmeye sebep olmaktadır .
Sonuç olarak tabela fiyatlarını belirleyen etkenlerin başında günümüzde birinci öncelikte malzeme fiyatları ikinci öncelikte firmanın kurumsal teknik ve personel alt yapıya sahip olup olmadığı gelmektedir.

Çok ucuz alınan tekliflerde mutlaka bir sorunla karşılaşılacağı unutulmamalıdır . Zira tabela malzemeleri tüm malzeme satiş firmalarında aynı olmaktadır . Çok personel sayısı olmayan firmaların verdikleri ucuz teklifler dikkate alınmamalıdır . Sonuç olarak bilmeniz gerekir ki işçilik ücreti malzeme ücretinin çok gerisindedir.

Call Now ButtonŞimdi Arayınız
Whatsapp Ara

Main Menu