Led, Light Emitting Diode Kelimelerinin Kısaltılmış Halidir Ve “Işık Yayan Diyot” Anlamına Gelir. Led Elektrik Enerjisini Işığa Dönüştüren Yarı İletken Devre Elemanı Olarak Tanımlanabilir.
Led’lerin Ortama Yaydığı Işığın Frekansı, Spektrumun Görünür Işık Bölgesine Denk Düşer. Bununla Birlikte Gözle Görülemeyen Frekansta Işık Yayan Kızılötesi (İnfrared,Ir) Veya Morötesi (Ultraviole,Uv) Led’ler De Vardır.
Led’in En Önemli Kısmı Yarı İletken Malzemeden Oluşan Ve Işık Yayan Led Çipidir. Led Çipi Noktasal Bir Işık Kaynağıdır Ve Kılıf İçine Yerleştirilmiş Yansıtıcı Eleman Sayesinde Işığın Belirli Bir Yöne Doğru Yayılması Sağlanır.
Led’lerin Yaydığı Işık, Led Çipi İçerisindeki Yarı İletken Katkı Maddeleri İle İlgilidir. Led’in Hangi Renkte Işık Yayması İsteniyorsa Galyum, Arsenit, Alüminyum, Fosfat, İndiyum, Nitrit Gibi Kimyasal Malzemelerden Uygun Oranda Yarı İletken Malzemeye Katkı Yapılır (Gaaıas, Gaas, Gaasp, Gap, Ingaaıp, Sic, Gan). Böylece Led Çipinin İstenen Dalga Boyunda Işıma Yapması Sağlanır. Örneğin Kırmızı Renk (660nm) İçin Gaalas, Sarı Renk (595nm) İçin Ingaaıp, Yeşil Renk (565nm) İçin Gap, Mavi Renk (430nm) İçin Gan Kullanılır.   Led Çipinde Kullanılan Katkı Maddesine Bağlı Olarak Aynı Renkli Led’lerin Dalga Boyu Farklı Olabilmektedir. Örneğin Ingaalp Katkılı Led 640nm Dalga Boyunda; Gaalas Katkılı Led 660nm Dalga Boyunda; Gap Katkılı Led İse 700nm Dalga Boyunda Kırmızı Işık Yayar. hızlı lojistik
Led İn Avantajları Ve Özellikleri
* Fiziksel Darbelere Ve Şoka Dayanıklıdırlar.
* Güvenilir Ve Stabildirler.
* Uzun Ömürlüdürler (100.000 Saate Kadar ).
* Geleneksel Işık Kaynaklarına Göre Çok Daha Az Enerji Tüketirler.
* Yüksek Verimli Aydınlatma Sağlarlar.
* Çok Düşük Sıcaklık Ve Düşük Işık Kirliliğine Sahiptirler.
* Elektromagnetik Girişim Ve Parazit (Hum) Oluşturmazlar.
* Hem Indoor (İç Mekan), Hem De Outdoor(Dış Mekan) Uygulamalarında Rahatlıkla Kullanılabilirler.
* Nem Ve Suya Dayanıklıdırlar.
* Tek Veya Bir Çok Işık Rengi Bir Arada Kullanılabilir.
* Yüksek Parlaklık Ve Yüksek Kontrasta Sahiptirler.
* Düşük Güç Tüketimi Ve Düşük Isı Yayılımına Sahiptirler.
* Kolay Kurulum Özelliklerine Sahiptirler.
* Ns(Nano Saniye)Seviyesinde Reaksiyon Verme Süreleri Vardır Ve Bu Hızları İle Diğer Geleneksel Işık Kaynakları İle Kıyaslanamaz Üstünlüktedir.
* Cıva, Kurşun V.B. Ağır Metaller İçermez, Çevre Dostudur.
* Bakıma İhtiyaç Duymazlar.
* Küçük Boyutlu Ve Hafiftir.
* Plug-N-Play (Tak Ve Çalıştır) Kolaylığına Sahiptirler.

You cannot copy content of this page

Main Menu

× 7 /24 Whatsapp